Czym różni się drukowanie offsetowe od cyfrowego?
Wydruk cyfrowy umożliwia personalizację
Druk cyfrowy to technika druku, w której nie wykorzystuje się form drukarskich i nośników pośrednich. Obraz tworzony jest bezpośrednio za pomocą maszyny drukarskiej na podstawie danych, przesłanych z komputera. Cechą wyróżniającą tą metodę jest możliwość personalizacji każdej odbitki. W każdej odbitce można dokonywać dowolnych zmian graficznych i tekstowych. Faza przygotowawcza w druku cyfrowym jest zredukowana do minimum, co pozwala na znaczne skrócenie czasu całego procesu. Co prawda, szybkość drukowania jest mniejsza niż przy offsecie, ale jakość wydruku w obu metodach jest do siebie bardzo zbliżona.
Druk cyfrowy jest szczególnie opłacalny przy niewielkich nakładach, ponieważ nie trzeba przygotowywać formy drukowej. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów. Nie ma również potrzeby wykonywania dobitki próbnej – pierwsza odbitka jest od razu odbitką nakładową. Dodatkowo, proces drukowania jest powtarzalny, dzięki możliwości cyfrowej archiwizacji. Druk cyfrowy zazwyczaj wykorzystuje się przy drukach akcydensowych oraz reklamowych.
Offset idealny do dużych nakładów
Druk offsetowy jest przemysłową odmianą druku płaskiego i nazywany bywa także drukiem pośrednim. Określenie to odnośni się to specyfiki procesu technologicznego. Obraz przenoszony jest bowiem na podłoże z formy drukowej za pomocą elementu pośredniego – cylindra z obciągiem. Farba przenoszona jest najpierw na obciąg, czyli gumę offsetową, a dopiero potem na podłoże. Druk offsetowy dzieli się na arkuszowy oraz zwojowy. W zależności od zastosowanego rodzaju i maszyny, podłożone drukowe podawane jest na maszynę ze stosu arkuszy lub z rozwijanego zwoju.
Offset możliwy jest na dowolnym rodzaju podłoża i niemal każdej gramaturze, co gwarantuje szerokie możliwości wykorzystania tej techniki. Wyróżnia wysoką jakością wydruku i wiernym odwzorowanie kolorystycznym. Dodatkowo, daje także możliwość rozszerzenia standardowej palety barw. Druk offsetowy opłaca się jednak tylko przy dużych nakładach – dopiero wówczas możliwa jest redukcja kosztów. Wynika to z faktu, że przygotowanie maszyny offsetowej do pracy oraz zaprojektowanie matrycy wiąże się z nakładami finansowymi. Warto wybrać tą metodą przy projektach wysokonakładowych również ze względu na bardzo szybkie tempo zadruku. Druk offsetowy wykorzystuje się najczęściej przy tworzeniu materiałów marketingowych.