Jak wygląda skład materiałów do druku?
Drukarnie otrzymując do wykonania zlecenie od klienta, mają do wykonania szereg czynności poprzedzających ostateczny wydruk. Są to czynności przygotowawcze, do których należy obróbka graficzna tekstu, tabel i grafik, skład DTP, przygotowanie makiety, która dopiero po certyfikowaniu i akceptacji klienta prowadzi do kontynuowania przedsięwzięcia, jakim jest dalszy proces wydawniczy. O każdym z tych elementów chcemy teraz opowiedzieć Państwu po krótce, aby przybliżyć Państwu jak wygląda skład materiałów do druku w profesjonalnej drukarni.
Krok pierwszy: poproś o wycenę przez nasz formularz
Ulotki przyjmowane są przez naszą firmę Wydawnictwo „Studio-EDYTOR” do druku są w formatach DL o wymiarach 99x210mm oraz kolejno A4 (210x297mm), A5 (148x210mm) lub A6 (105x148mm), natomiast, aby móc zrealizować projekty wizytówek prosimy o dostarczenie ich w jednym z plików: PDF, CDR lub AI poprzez formularz dostępny na naszej stronie. Po przesłaniu w formularzu danych i wyborze przez Państwa przedmiotu zamówienia, sposobu zadruku i formatu docelowego wydruku, a także grubości papieru, rodzaju uszlachetnienia (standardowe, folia błysk lub mat) oraz ilości nakładu, otrzymają Państwo od nas wycenę i Państwa zamówienie trafi do realizacji. Jeśli posiadają Państwo własny projekt gotowy do realizacji, zrealizujemy go zgodnie z Państwa życzeniem lub przygotujemy nowy specjalnie dla Państwa zgodnie z Państwa wytycznymi. Kolejny etap polega już na przygotowaniu składu materiałów do druku.
Krok drugi: skład materiałów do druku
Na początku, zanim przystąpimy do wykonania docelowego wydruku dla klienta, w pierwszym kroku wykonujemy tzw. makietę, zwaną także proofem kontraktowym, która stanowi przykład tego, jak będzie wyglądał efekt naszej pracy. Na tym etapie uzgadniane są szczegóły materiału wzorcowego posiadającego wszystkie cechy, na których zależy klientowi. Dopiero po jego certyfikowaniu, polegającym na ostatecznym zatwierdzeniu palety barw, porównywanej z paskami kontrolnymi oraz dostarczonymi przez klienta i przekonwertowanymi do CMYK-a paletami. W kolejnym kroku klient potwierdza zgodność proofa i możemy przystąpić do dalszych działań. Projekt powierzonego nam zlecenia nasi graficy wykonują w jednym z najbardziej uznanych programów graficznych, takich jak: Illustrator, Corel lub InDesign. Na tym etapie określają wymiary formatu brutto strony z zawartymi spadami, wielkość spadów podaną w mm, format strony netto. Tak przygotowana całość strony stanowi tzw. skład DTP, oznaczający gotowy do publikacji, sformatowany projekt. Termin pochodzi z języka angielskiego Desk Top Publishing i tłumaczony jest po prostu jako publikowanie. Teksty przygotowywane są pod względem czcionek, uwzględniane są konieczne w procesie tworzenia formatów PDF przezroczystości, odcienie czerni, minimalne wielkości dla czcionek małych i dużych grafik określa według specjalnej punktacji i porównuje do wzorca z CMYK-a. Teksty następnie się osadza w odpowiedniej do linii cięcia (spadów) odległości, zapisuje w nieformatowanym pliku gotowy projekt i dopiero tak przygotowany, można drukować.