Wydruk własnej książki. Jak spełnić marzenia?
Czasy, w których wydruk własnej książki był zarezerwowany jedynie dla elit lub dla osób, którym udało się pozyskać dodatkowe finansowanie, skończyły się wiele lat temu! Rozwój technologii, a także jej upowszechnienie pozwalają na spełnienie tego marzenia każdej osobie. Obecnie wydruk własnej książki to proces, który można w całości zlecić przez internet, a po krótkim czasie oczekiwania cieszyć się własnymi egzemplarzami swojego wydania. Dzięki temu, co potrafią nowoczesne maszyny drukujące, publikacje te mogą mieć różnego rodzaju format, być złożone w piękną oprawę lub być wydrukowane na papierze, który odpowiada Waszym gustom. Ponadto nie istnieją ograniczenia dotyczące nakładu. Obecnie bez problemu możecie zlecić wydruk własnej książki w tysiącach sztuk albo zamówić tylko jeden egzemplarz kolekcjonerski. Jeśli zastanawiacie się nad produkcją własnej publikacji, z pewnością rozmyślacie nad tym, jak zrealizować to marzenie i z czym się to wiąże. W dalszej części artykułu odpowiadamy na pytanie, na czym polega wydruk pierwszej książki!
Na czym polega wydruk książki
Jeśli chcecie zdecydować się na samodzielne zlecenie druku książki, niezależnie od firmy, którą wybierzecie do realizacji zamówienia, staniecie przed pewnymi decyzjami. Pierwszą z nich jest nakład, w jakim chcielibyście, aby została wydana Wasza publikacja. Jest to bardzo istotne, ponieważ zdefiniuje, jakiego rodzaju maszyny zostaną wykorzystane do realizacji zlecenia, a to z kolei wpłynie na proces przygotowania plików komputerowych służących do drukowania. Jeśli jesteście zainteresowani produkcją dużej ilości książek, zapewne zdecydujecie się na druk offsetowy, a jeśli chcecie się ograniczyć do kilku lub jednej sztuki, wybierzcie druk cyfrowy. Kolejnym etapem będzie wybór formatu, na jakim zostaną przygotowane Wasze publikacje. Najczęściej występujące rozmiary to A4 (210 x 297 mm) i A5 (148 x 210 mm). Następnie powinniście przemyśleć, na jakim papierze chcecie, aby zostały wydrukowane Wasze słowa. Wybór najczęściej pada na gramaturę 90 g, jednak jeśli chacie, by książka miała bardziej reprezentacyjny charakter, wybierzcie gramaturę bliższą 130 g. Ostatecznie musicie zdecydować się na to, jak będzie wyglądała i z czego będzie wykonana okładka. Najpopularniejsze są oprawy szyte, klejone lub szyto-klejone. Ponadto mogą one być miękkie lub usztywniane.
Musicie starannie przemyśleć tego rodzaju kwestie jeszcze przed złożeniem zamówienia, co pozwoli firmie drukującej bez przeszkód zrealizować zlecenie, a także znacząco skrócić czas produkcji i ograniczyć koszty. Współpracując z naszym zespołem, uzyskacie również wsparcie w podjęciu decyzji. Chętnie podzielmy się naszym doświadczeniem i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązania, abyście w pełni mogli zrealizować swoje marzenie!